Březen 2011

Inkarceron

29. března 2011 v 16:01 | Jul |  *Catherine Fisher*


Inkarceron, živé vězení s tisíci lidmi uvnitř. Vrazi, zloději, spodina. Měl to pro ně být dokonalý svět, ve kterém by nic nechybělo. Byl to experiment- ale jak bývá zvykem, vždy se něco zvrtne. Místo dokonalého života je čeká pouze bída a smrt.

"Nezměrný, bez konce je Inkarceron, propasti, chodby a průchody. Svůj žalář zmapuje ten člověk, jen on, kdo někdy okusil svobody."

Finn žije v tomto světě. Avšak je přesvědčen, že přišel z Venku, ale nic ze své minulosti si nepamatuje. Občas mívá záchvaty a vídává hvězdy.
A Sapient Gildas je přesvědčený, že k němu promlouvá sám Sapphique- jediný člověk, který utekl z Vězení.
Když při loupežné výpravě lstí unesou Maestru, jako část výkupného se do Finnových rukou dostane křišťálový Klíč. Teď už nic a ani nikdo nedokáže Finnovi zabránit v cestě k Úniku , na kterou se vydal se svým přísežným bratrem Keirem, Sapientem Gildasem a Attiou, psím otrokem, která sloužila vládci křídla."Inkarcerone, jsem tvůj syn, z tvé bolesti jsem kdysi povstal. V kostech mám ocel, obvody místo žil. Mé srdce je železná kobka."

V tu samou dobu se odehrává příběh Claudie, dcery správce Inkarceronu. Už v dětství byla zasnoubená s Gilesem, následníkem trůnu. Ale ani po jeho nečekané smrti se její otec nehodlá vzdát svého snu, takže si Claudie bude muset vzít Caspara, kterého nemá zrovna v lásce, jelikož je věčně znuděný a ke všemu rozmazlený spratek v jedné osobě. Když zjistí, že svatba se koná již za dva dny, rozhodnou se s Jaredem, jejím učitelem, že výpravu do otcovi kanceláře trošku uspíší. Tam Claudia nalezne křišťálový Klíč a po čase zjistí, že skrz něj může komunikovat s vězni z Inkarceronu- především s Finnem, který ji někoho připomíná a tak s Jaredem dělá co je v jejich silách, aby ho vysvobodili ze spárů Inkarceronu.

"Zakazujeme růst, a tím i rozklad. Ctižádost, a tím i zoufalství. Neboť jedno je pouze zkresleným odrazem toho druhého. A především je zapovězen Čas. Od této chvíle se nebude nic měnit."

A věřte, že to opravdu nebude jednoduché.

Po kapitolách se střídaly pohledy Finna a Claudie a vzájemně se doplňovaly. Oba si myslí, že svět toho druhého je dokonalý, ale nikdy nic není dokonalé.
K pochopení děje byly velkou pomůckou úryvky na začátku kapitol- Zpěvy Sapphiquovy, Projektová zpráva Martora Sapiense nebo dopis Královny správci Inkarceronu.
Trochu mi vadilo, že autorka moc nepopisovala hrdiny této knihy, takže jsem si je nedokázala představit. Něco podobného bylo i s Klíčem, tam jsem si nedokázala představit kontrolní panely.
Ale naopak velké plus u mě má děj. Celou knihu čekáte, co se stane a málo který zvrat opravdu čekáte. A že jich kniha obsahuje požehnaně!

"Padal celý den a celou noc. Padal do temné propasti. Padal tak, jako padá kámen, jako pták se zlomenými křídli, jako svržený anděl. A když přistál, zhmoždilo to svět."

Takže když to shrnu, kniha mě opravdu mile překvapila. Těšila jsem se na ni a nezklamala mě. Možná jsem trochu měla obavy z toho, že se celý děj odehrává ve vězení, ale byly zbytečné. Musím uznat, že jsem si to vyšinuté vězení zamilovala. Teď už jen můžu netrpělivě čekat na pokračování s názvem Sapphique.

Samozřejmě bych touto cestou chtěla poděkovat Knižnímu webu za poskytnutí této knihy.

Co určitě bude

14. března 2011 v 17:49 | Jul |  *About blog*

Na tento týden mám útrum s psaním. Sestra má nejspíš praxi, tak bude týden doma a bez prázdného pokojíčku prostě nic nenapíšu.
V nejbližší době můžete očekávat recenzi na celou knižní sérii Mediátor, snad i na Crescendo a pokud dočtu Váhání, tak i na to.
Dnes mi došel mail z knižního webu, takže snad už tento týden mi dojdou: Inkanceron, Smečka a Nádherné bytosti.

Jul

Vampýrská akademie 3- Stínem políbená

7. března 2011 v 17:26 | Jul |  *Richelle Mead*
Vampýrská akademie 3- Stínem políbená

Shadow Kiss

O čem kniha je: Rose dostala své první značky... ale stále se kvůli smrti Masona necítí moc dobře. Začíná se víc kamarádit s jeho nejlepším kamarádem, Eddiem. Snad proto, aby se s tak náhlou smrtí vypořádala. 

Ke všemu se ještě přidávají závěrečné zkoušky, v nichž má prokázat svou schopnost stát se Strážkyní. Jenže jako na potvoru jí do dvojice není přidělena Lissa, jak by si obě přály, ale Christian. A jak je známo, ti dva se nemají zrovna dvakrát v lásce. Přesto se Rose snaží ve zkoušce obstát. 

Ne, že by se jí to dvakrát dařilo. Valí se na ni jeden problém za druhým. A jakoby nestačil její docela dost kompilovaný vztah s Dimitrijem, o němž se bojí s Lissou promluvit, začne Rose vídat Masonova ducha. Konečně pochopí, co znamená být Stínem políbenou.

Po jednom obzvláště intenzivním okamžiku v chajdě mezi Rose a Dimitrijem (no konečně!!!) školu napadnou Strigojové, kteří zjistili, jak prolomit ochrannou vrstvu okolo celé školy. A jelikož jsou Strigojové v přesile, zapojí se do boje i sama Rose... v závěsu s Christianem, kterého už nebaví jen tak stát a dívat se, jak za něj ostatní nasazují život, když on sám může pomoct sežehnout pár těch špatných. 

Podaří se jim zlikvidovat větší část Strigojů, ale jak se ukáže, pár studentů - Morojů i Dhampýrů - si Strigojové při úprku odnesli s sebou. Na svačinku. Proto se několik Strážců v čele s Dimitrijem, matkou Rose a samotnou Rose vydají studenty zachránit, protože ještě mají šanci. 

Jenže jak už se Rose naučila v předchozím díle. Ne všechny se dá zachránit. A nejhorší ze všeho je, když nedokážete zachránit ty, které milujete... ©

Osobní názor: Boží,boží, boží! Možná mám i dokonce radost z toho, že z Dimitrije je Strigoj.Už jenom kvůli Adrianovi...Prostě mi příjde, že Rose by měla mít rodinu s Adrianem, protože Dimitrij mi příjde pro ni moc slušný. (Omlouvám se všem jeho fanynkám)

Co možná bude...

2. března 2011 v 12:26 | Jul |  Soumrak-začátek života

Asi je čas, abych se ozvala, zda-li ještě žiju. Spíše přežívám. Minulý pátek jsem si zvrtla kotník při cestě na oběd, takže jsem skončila s ortézou a o berlích. Já vím, jsem prostě šikulka. Ale nepřišla jsem sem psát článek o mě, ale o povídce, takže k věci.
Po přečtení mnoha knížek jsem zjistila, že bych chtěla povídku trošilinku pozměnit. Nečekejte moc velké změny. Veškeré plány jsem si naštěstí zapsala a začala psát "náhodné dialogy", takže doufám, že napíšu i další kapitolu. Mimochodem, nelekněte se, možná, teda spíš určitě změním i místo, na kterém se to bude odehrávat.

Snad se zase brzo ozvu
Jul